Ga naar inhoud
Physical AI Product System

Uitgewerkte commerciële productbeslissing: segment, prijslogica en kanaal voor een fictieve AMR-vloot

FICTIEF VOORBEELD, UITSLUITEND TER ILLUSTRATIE. Geen klant, geen echt bedrijf, geen echte fabriek of vloot en geen echte benchmark. Elk cijfer is een verzonnen invoerwaarde of is berekend uit verzonnen invoerwaarden.

Opgesteld op 2026-10-10; menselijke review niet vastgelegd. Opgesteld met hulp van AI. Het is geen klantoplevering, geen klantresultaat en geen toestemming om iets in gebruik te nemen, te kopen of te verkopen.

Voor: Verantwoordelijke productleider bij een fictieve AMR-leverancier, met de commercieel verantwoordelijke en de financieel verantwoordelijke

Beslissing: Welk segment wordt bij het eerste vlootcontract bediend, met welke prijslogica en via welk kanaal, en wat zou die keuze stoppen of heropenen?

Poort: launch; mandaat: product-decision-review.

Getalnotatie: de komma scheidt duizendtallen en de punt geeft decimalen aan; 4,000 EUR betekent vierduizend euro.

1. De situatie

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Een fictieve leverancier van autonome mobiele robots bereidt zijn eerste vlootcontract voor. De vloot, de contractomzet en elk kostencijfer zijn die van de fictieve economische stresstest van de AMR-levenscyclus, ongewijzigd overgenomen. Vijf verdere invoerwaarden zijn hier verzonnen en staan apart vermeld.

De stresstest geeft één bedrag aan levenscycluskosten en zegt niet wie welke regel betaalt. Elke optie hieronder vermeldt wie wat draagt. Die toewijzing is een aanname van dit voorbeeld.

2. Cijfers uit de stresstest, ongewijzigd overgenomen

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.
CijferWaarde
Vlooteenheden24
Contractjaren4
Contractomzet per eenheid en jaar18,000 EUR
Aangenomen productieve waarde per uur (klant)34 EUR
Initiële investering in het basisscenario1,400,640 EUR
Jaarlijkse operationele kosten in het basisscenario421,880 EUR
Levenscyclus-TCO in het basisscenario3,088,160 EUR
Productieve vlooturen per jaar in het basisscenario114,405.5
Kosten per productief uur in het basisscenario6.75 EUR
Zwaarste opgegeven belastingOverbelasting van de service en mislukt herstel, elk 75%
Levenscyclus-TCO onder de zwaarste belasting3,523,616 EUR
Productieve vlooturen per jaar onder de zwaarste belasting102,309.5
Kosten per productief uur onder de zwaarste belasting8.61 EUR

Bronbestand (in het Engels): AMR lifecycle economics: a reproducible fictional stress test.

SHA-256 van de bronpayload: 2a612c0a5b74741418b8a6c242970f483b0aba1cccd41d83a3875eab3315d959

De stresstest toont de jaarlijkse vlooturen met één decimaal, maar berekent de jaarlijkse productieve waarde voordat die uren worden afgerond. De controles van de klantwaarde hieronder nemen daarom de jaarwaarden van de stresstest over: 3,889,787.59 EUR in het basisscenario en 3,478,523.59 EUR onder de zwaarste opgegeven belasting. Een herberekening uit de getoonde uren kan licht afwijken.

3. Invoerwaarden die voor dit voorbeeld zijn verzonnen

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.
InvoerwaardeWaarde
All-inprijs per eenheid en jaar40,000 EUR
Prijs per productief uur, ter vergelijking8.4 EUR
Minimale klantwaarde tegenover de prijs2 keer
Productieve uren op een locatie met één ploeg, als aandeel van die van de stresstest35%
Omzetaandeel van een integratorpartner30%

4. Prijslogica

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Wat moet de prijs dekken, en wie draagt het risico van verloren productieve uren?

Bij de vergoeding van de stresstest van 18,000 EUR per eenheid en jaar is de omzet over de 4 contractjaren 1,728,000 EUR tegenover levenscycluskosten van 3,088,160 EUR: 14,168.33 EUR te weinig per eenheid en jaar. De levenscycluskosten zijn 32,168.33 EUR per eenheid en jaar in het basisscenario en 36,704.33 EUR onder de zwaarste opgegeven belasting, dus een all-inprijs moet boven het tweede cijfer liggen.

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.
OptieOmzet, basisscenario EURKosten van de leverancier, basisscenario EURMarge, basisscenario EURMarge, zwaarste belasting EURKeuze
De vergoeding van de stresstest houden en elke kostenregel dragen1,728,0003,088,160-1,360,160-1,795,616Afgewezen
De klant betaalt de hele initiële investering tegen kostprijs (apparatuur, reserveonderdelen, integratie en inbedrijfstelling); de vergoeding dekt alleen de lopende kosten1,728,0001,687,52040,480-394,976Afgewezen
Vaste all-inprijs per eenheid en jaar; de leverancier draagt elke kostenregel3,840,0003,088,160751,840316,384Gekozen
Prijs per productief uur; de leverancier draagt elke kostenregel3,844,024.83,088,160755,864.8-86,016.8Afgewezen
  • De vergoeding van de stresstest houden en elke kostenregel dragen. Afgewezen. De vergoeding dekt de levenscycluskosten niet, zelfs niet met alle storingsschakelaars uit.
  • De klant betaalt de hele initiële investering tegen kostprijs (apparatuur, reserveonderdelen, integratie en inbedrijfstelling); de vergoeding dekt alleen de lopende kosten. Afgewezen. Ze dekt de lopende kosten in het basisscenario maar net en verliest geld onder de zwaarste opgegeven belasting.
  • Vaste all-inprijs per eenheid en jaar; de leverancier draagt elke kostenregel. Gekozen. Hij dekt de levenscycluskosten in het basisscenario en onder de zwaarste opgegeven belasting.
  • Prijs per productief uur; de leverancier draagt elke kostenregel. Voorlopig afgewezen. Hij levert in het basisscenario ongeveer evenveel op als de vaste prijs, maar elk verloren productief uur is verloren omzet, en het resultaat wordt negatief onder de zwaarste opgegeven belasting.

Beslissing. Een vaste all-inprijs van 40,000 EUR per eenheid en jaar (verzonnen). Die laat over het contract 751,840 EUR over in het basisscenario (19.58% van de omzet) en 316,384 EUR onder de zwaarste opgegeven belasting (8.24%). Een prijs per productief uur wordt nog niet aangeboden: bij 8.4 EUR per uur levert die in het basisscenario ongeveer evenveel op en verliest hij 86,016.8 EUR onder die belasting, omdat de leverancier stilstand zou dragen die hij nog niet heeft gemeten.

Deze vergelijkingen wijzen de genoemde aanbiedingen af, niet de prijsmechanismen zelf; een andere gebruiksprijs of een andere opzet van de betaling vooraf vraagt een nieuwe vergelijking.

Bewijs dat de beslissing zou veranderen:

  • Beschikbaarheid, gemeten op de eerste locatie over een volledig jaar. Blijft die dicht bij het basisscenario, dan wordt een prijs per productief uur verdedigbaar en past die klanten mogelijk beter.
  • De raming van de levenscycluskosten bijwerken naarmate er bewijs binnenkomt. Kosten boven het gemodelleerde belastingsniveau van 36,704.33 EUR per eenheid en jaar leiden tot een nieuwe prijsbeoordeling; op zichzelf putten ze de prijs van 40,000 EUR niet uit.
  • Een klant die de initiële investering liever zelf betaalt en eigenaar is van de apparatuur. De vergoeding zou dan opnieuw moeten worden opgebouwd uit de lopende kosten, niet gekopieerd uit dit voorbeeld.

5. Segment

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Voor welke locaties is de aangenomen klantwaarde hoog genoeg tegenover die prijs?

In deze fictieve voorselectie moet de aangenomen klantwaarde per eenheid en jaar ten minste 2 keer de prijs zijn (verzonnen regel). Een halvering van die aangenomen waarde zou alleen de genoemde prijs nog dekken. Dat stelt geen nettovoordeel voor de klant vast: de extra waarde ten opzichte van het bestaande proces van de klant of zijn beste alternatief moet worden gevalideerd, de kosten die bij de klant blijven moeten worden afgetrokken, en de betalingsbereidheid moet worden getoetst voordat een eerste klant wordt gekozen.

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.
SegmentProductieve uren per eenheid en jaarAangenomen klantwaarde per eenheid en jaar EURWaarde tegenover de prijsKeuze
Distributielocaties die elke eenheid met het gebruiksprofiel van de stresstest inzetten4,766.9162,074.484.05 keerGekozen
Locaties met één ploeg, waarvan wordt aangenomen dat ze 35% van die productieve uren halen1,668.4156,726.071.42 keerAfgewezen
  • Distributielocaties die elke eenheid met het gebruiksprofiel van de stresstest inzetten. Gekozen. De aangenomen waarde blijft boven tweemaal de prijs, in het basisscenario en onder de zwaarste opgegeven belasting.
  • Locaties met één ploeg, waarvan wordt aangenomen dat ze 35% van die productieve uren halen. Voorlopig afgewezen. De aangenomen waarde ligt onder tweemaal de prijs, nog voordat er een belasting wordt toegepast.

Beslissing. Distributielocaties bedienen die elke eenheid ongeveer 4,766.9 productieve uren per jaar inzetten. De aangenomen waarde is 162,074.48 EUR per eenheid en jaar, 4.05 keer de prijs, en 3.62 keer onder de zwaarste opgegeven belasting. Aan locaties met één ploeg wordt nu niet verkocht: bij 35% van die uren is de aangenomen waarde 56,726.07 EUR, 1.42 keer de prijs.

Bewijs dat de beslissing zou veranderen:

  • Een locatie met één ploeg die ten minste 2,353 productieve uren per eenheid en jaar meet, tegen de aangenomen 34 EUR per uur.
  • Een gemeten waarde per productief uur op een locatie met één ploeg die hoger is dan de aanname, bijvoorbeeld omdat de eenheden een nacht- of weekendtaak overnemen waarvoor moeilijk mensen te vinden zijn.
  • Een goedkopere configuratie die een lagere prijs mogelijk maakt. Dat is een andere productbeslissing met eigen bewijs.

6. Kanaal

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Wie stelt de eerste vloot in bedrijf en onderhoudt haar?

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.
KanaalOmzet van de leverancier EURKosten van de leverancier EURMarge van de leverancier EURMarge van de partner EURKeuze
Direct: de leverancier stelt de vloot zelf in bedrijf en onderhoudt haar zelf3,840,0003,088,160751,840geenGekozen
Integratorpartner: krijgt 30% van de omzet en draagt integratie, inbedrijfstelling en servicearbeid2,688,0002,050,400637,600114,240Afgewezen
  • Direct: de leverancier stelt de vloot zelf in bedrijf en onderhoudt haar zelf. Gekozen voor het eerste contract als manier om de servicelast uit de eerste hand te leren kennen, mits de leverancier capaciteit voor inbedrijfstelling en ondersteuning kan aantonen en de verplichting kan financieren. Een positieve gemodelleerde marge onder de opgegeven overbelasting van de service toont die capaciteit niet aan.
  • Integratorpartner: krijgt 30% van de omzet en draagt integratie, inbedrijfstelling en servicearbeid. Afgewezen bij het genoemde aandeel en met deze toewijzing van de kosten van overbelasting van de service, waarbij de marge van de partner negatief zou zijn. Dat wijst het partnerkanaal niet af: een ander aandeel, een begrensd risico of een gedeelde regeling voor overschrijdingen vraagt een eigen beoordeling van kosten en capaciteit.

Beslissing. Voor een afgebakend eerste contract verzorgt de leverancier bij voorkeur zelf de verkoop, de inbedrijfstelling en het onderhoud van de vloot, onder voorbehoud van bevestigde leveringscapaciteit en financiering. Via een partner die 30% van de omzet krijgt en 1,037,760 EUR aan integratie, inbedrijfstelling en servicearbeid draagt, zou de leverancier 637,600 EUR overhouden en de partner 114,240 EUR. De opgegeven overbelasting van de service voegt over het contract 272,160 EUR aan lopende kosten toe. Direct gedragen daalt de marge van de leverancier naar 479,680 EUR en blijft ze positief; gedragen door de partner zou de partner 157,920 EUR verliezen.

Bewijs dat de beslissing zou veranderen:

  • Service-uren, gemeten op de eerste locatie, die op of onder de aangenomen 72 uur per eenheid en jaar liggen. Een partner kan de serviceregel dan op basis van bewijs prijzen.
  • Vraag op locaties die de leverancier niet zelf in bedrijf kan stellen of onderhouden. Een partner wordt dan de enige manier om ze te bedienen, en het aandeel moet opnieuw worden onderhandeld op basis van gemeten kosten.

7. De beslissing en haar stopvoorwaarden

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Fictieve commerciële hypothese ter validatie: distributielocaties met het gebruiksprofiel van de stresstest benaderen, een vaste all-inprijs van 40,000 EUR per eenheid en jaar toetsen, en voor het eerste contract de voorkeur geven aan directe levering. Dit verslag stelt geen betalingsbereidheid, volledige winstgevendheid van de leverancier, financiering of leveringscapaciteit vast.

  • Werk vóór elk bindend aanbod de volledige raming van de levenscycluskosten, het betalingsschema en de financieringsbehoefte bij, inclusief verkoopkosten, overhead, garantievoorzieningen en financiering. Ga geen verplichting aan zolang deze niet voldoen aan de afgesproken marge- en financieringseisen van de leverancier. Bij 40,000 EUR aan gemodelleerde kosten per eenheid en jaar is de gemodelleerde bijdrage al nul, nog vóór de weggelaten kosten.
  • Verkoop niet aan een locatie waarvan de gemeten waarde per eenheid en jaar onder 80,000 EUR ligt. Bij het gebruiksprofiel van de stresstest is dat 16.78 EUR per productief uur, tegenover de aangenomen 34 EUR.
  • Heropen de kanaalbeslissing wanneer op de eerste locatie een volledig jaar aan service-uren is gemeten.

De verantwoordelijke productleider van de fictieve leverancier beslist, met de commercieel verantwoordelijke en de financieel verantwoordelijke. De eigen acceptatie-, veiligheids- en contractbeslissingen van de klant maken geen deel uit van dit verslag.

8. Controletabel

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Elk afgeleid cijfer hierboven, met de formule. Resultaten zijn afgerond op twee decimalen.

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.
ControleFormuleMet de cijfers van dit voorbeeldResultaat
unit-yearsvlooteenheden × contractjaren24 × 496 eenheidsjaren
current-fee-revenueomzet per eenheid en jaar × eenheidsjaren18,000 × 961,728,000 EUR
current-fee-marginomzet tegen de huidige vergoeding − levenscyclus-TCO in het basisscenario1,728,000 − 3,088,160-1,360,160 EUR
current-fee-margin-stressomzet tegen de huidige vergoeding − levenscyclus-TCO onder de zwaarste belasting1,728,000 − 3,523,616-1,795,616 EUR
lifecycle-cost-per-unit-yearlevenscyclus-TCO in het basisscenario ÷ eenheidsjaren3,088,160 ÷ 9632,168.33 EUR
lifecycle-cost-per-unit-year-stresslevenscyclus-TCO onder de zwaarste belasting ÷ eenheidsjaren3,523,616 ÷ 9636,704.33 EUR
current-fee-shortfall-per-unit-yearlevenscyclus-TCO in het basisscenario ÷ eenheidsjaren − omzet per eenheid en jaar3,088,160 ÷ 96 − 18,00014,168.33 EUR
running-cost-over-contractjaarlijkse operationele kosten in het basisscenario × contractjaren421,880 × 41,687,520 EUR
running-cost-over-contract-stressjaarlijkse operationele kosten onder de zwaarste belasting × contractjaren530,744 × 42,122,976 EUR
tco-is-upfront-plus-runninginitiële investering + jaarlijkse operationele kosten × contractjaren1,400,640 + 421,880 × 43,088,160 EUR
upfront-at-cost-marginomzet tegen de huidige vergoeding − jaarlijkse operationele kosten × contractjaren1,728,000 − 421,880 × 440,480 EUR
upfront-at-cost-margin-stressomzet tegen de huidige vergoeding − jaarlijkse operationele kosten onder de zwaarste belasting × contractjaren1,728,000 − 530,744 × 4-394,976 EUR
all-in-revenueall-inprijs × eenheidsjaren40,000 × 963,840,000 EUR
all-in-marginall-inomzet − levenscyclus-TCO in het basisscenario3,840,000 − 3,088,160751,840 EUR
all-in-margin-stressall-inomzet − levenscyclus-TCO onder de zwaarste belasting3,840,000 − 3,523,616316,384 EUR
all-in-margin-share(all-inomzet − levenscyclus-TCO in het basisscenario) ÷ all-inomzet × 100(3,840,000 − 3,088,160) ÷ 3,840,000 × 10019.58 %
all-in-margin-share-stress(all-inomzet − levenscyclus-TCO onder de zwaarste belasting) ÷ all-inomzet × 100(3,840,000 − 3,523,616) ÷ 3,840,000 × 1008.24 %
usage-revenuegebruiksprijs × productieve vlooturen per jaar in het basisscenario × contractjaren8.4 × 114,405.5 × 43,844,024.8 EUR
usage-margingebruiksomzet − levenscyclus-TCO in het basisscenario3,844,024.8 − 3,088,160755,864.8 EUR
usage-margin-stressgebruiksprijs × productieve vlooturen per jaar onder de zwaarste belasting × contractjaren − levenscyclus-TCO onder de zwaarste belasting8.4 × 102,309.5 × 4 − 3,523,616-86,016.8 EUR
productive-hours-per-unit-yearproductieve vlooturen per jaar in het basisscenario ÷ vlooteenheden114,405.5 ÷ 244,766.9 productieve uren
single-shift-hours-per-unit-yearproductieve vlooturen per jaar in het basisscenario ÷ vlooteenheden × aandeel bij één ploeg114,405.5 ÷ 24 × 35%1,668.41 productieve uren
customer-value-per-unit-yearjaarlijkse productieve waarde in het basisscenario ÷ vlooteenheden3,889,787.59 ÷ 24162,074.48 EUR
value-to-priceklantwaarde per eenheid en jaar ÷ all-inprijs162,074.48 ÷ 40,0004.05 keer
value-to-price-stressjaarlijkse productieve waarde onder de zwaarste belasting ÷ vlooteenheden ÷ all-inprijs3,478,523.59 ÷ 24 ÷ 40,0003.62 keer
single-shift-customer-valuejaarlijkse productieve waarde in het basisscenario ÷ vlooteenheden × aandeel bij één ploeg3,889,787.59 ÷ 24 × 35%56,726.07 EUR
single-shift-value-to-priceklantwaarde per eenheid en jaar × aandeel bij één ploeg ÷ all-inprijs162,074.48 × 35% ÷ 40,0001.42 keer
minimum-customer-valueminimale verhouding × all-inprijs2 × 40,00080,000 EUR per eenheid en jaar
minimum-value-per-hourminimale klantwaarde ÷ (productieve vlooturen per jaar in het basisscenario ÷ vlooteenheden)80,000 ÷ (114,405.5 ÷ 24)16.78 EUR per productief uur
hours-neededminimale verhouding × all-inprijs ÷ productieve waarde per uur, naar boven afgerond2 × 40,000 ÷ 342,353 productieve uren per eenheid en jaar
partner-cost-linesintegratiekosten per eenheid × vlooteenheden + inbedrijfstellingsdagen per eenheid × vlooteenheden × dagtarief van de engineer + service-uren per eenheid en jaar × servicetarief × vlooteenheden × contractjaren11,000 × 24 + 1.6 × 24 × 1,250 + 72 × 105 × 24 × 41,037,760 EUR
partner-revenueall-inomzet × partneraandeel3,840,000 × 30%1,152,000 EUR
supplier-revenue-through-partnerall-inomzet × (100% − partneraandeel)3,840,000 × 70%2,688,000 EUR
supplier-cost-through-partnerlevenscyclus-TCO in het basisscenario − kostenregels van de partner3,088,160 − 1,037,7602,050,400 EUR
partner-marginall-inomzet × partneraandeel − kostenregels van de partner3,840,000 × 30% − 1,037,760114,240 EUR
supplier-margin-through-partnerall-inomzet × (100% − partneraandeel) − (levenscyclus-TCO in het basisscenario − kostenregels van de partner)3,840,000 × 70% − (3,088,160 − 1,037,760)637,600 EUR
service-overload-rise(jaarlijkse operationele kosten bij overbelasting van de service − jaarlijkse operationele kosten in het basisscenario) × contractjaren(489,920 − 421,880) × 4272,160 EUR
direct-margin-if-service-overloadall-inmarge − stijging door overbelasting van de service751,840 − 272,160479,680 EUR
partner-margin-if-service-overloadpartnermarge − stijging door overbelasting van de service114,240 − 272,160-157,920 EUR

9. Wat dit voorbeeld niet bewijst

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

  • Niets hier is een marktprijs, een prijs van een concurrent, een gemeten kostenpost of een prognose. De leverancier, de segmenten, de prijs, het aandeel en de regel zijn verzonnen.
  • De netto levenscycluswaarde van de stresstest is geen winst van de leverancier. Dit voorbeeld gaat één stap verder en wijst de kostenregels toe aan een partij; de kostenbasis van een echte leverancier is anders.
  • De kosten per eenheid en jaar zijn voor beide segmenten gelijk gehouden. Een locatie met één ploeg zou in de praktijk de kosten voor energie, service en vervanging veranderen, en dat is hier niet gemodelleerd.
  • De stresstest verdisconteert geen kasstromen en modelleert geen belasting, financiering of het moment van betalingen. Dit voorbeeld ook niet; een betaling vooraf door de klant en een vergoeding die over het contract wordt betaald, worden dus tegen nominale waarde vergeleken.
  • De stijging door overbelasting van de service is de hele stijging van de lopende kosten in die run. Die volledig aan een partner toewijzen is een bewust zwaar geval, geen beschrijving van een echt contract.
  • Marges staan vermeld vóór verkoopkosten, overhead en garantievoorzieningen, die de stresstest geen van alle bevat.
  • Dit is geen juridisch, fiscaal of contractueel advies, en het zegt niets over wat een klant zou accepteren.

Download dit dossier als bestand

Fictief uitgewerkt voorbeeld: verzonnen invoerwaarden en berekende illustraties; geen klantbewijs.

Het Markdown-bestand bevat de tekst en de cijfers van het uitgewerkte voorbeeld. Het JSON-bestand bevat dezelfde invoer, berekende cijfers en controles als gestructureerde gegevens.

SHA-256 van de payload van het Engelse referentiedossier: f349ec50d8062f8487b0f5089ffce36731bf1973cd13d15277c894de7f207508